Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
MyvipHealth.Com
MyvipHealth
KIŞ İÇİN ÖRGÜLER

Bayan yelek örgü modelleri kışın soğuk günlerinde özellikle gömleklerin üzerine ve kot pantolonların üzerine giyildiğinde çok şık duruyor. Şimdi anlatacağım model için 4 adet istediğin renkte el örgü yünü (100 gr’lık) ve5 numara örgü şişi gerekiyor. Yapılışı ise şöyle: Örgü şişine 74 ilmek atarak arka parçayı örmeye başla. 5 sıra haraşo örüp, düz örgü ile devam et. Düz örgü yaparken, 1 sıra boyunca ilmekleri düzden, 1 sıra boyunca da tersten alarak ör. Örgü boyu 40 cm olduğunda, başlardan, her sırada 1 ilmek olmak üzere 5 defa kol kesintisi uygularken aynı anda başlardaki 5’er ilmeği haraşo ör. Bu şekilde 65 cm olduğunda keserek arka parçamızı tamamlıyoruz.

Kış aylarının gelmesiyle birçok örgü sever yine şal modellerini incelemeye ve örmeye başladı. Sen de eğer daha öreceğin şala karar veremediysen şimdi şal modelleri ve yapılışı anlatacağım: 90 ilmek başlanır. 2 ilmek birlikte örülüp kesilir. Bir ilmek şişe dolanarak artırılır. Tüm şal bu şekilde örülür. Örgünün ön ve arka yüzünde aynı işlem uygulanır. 9 40 cm örülür, 3 numaralı şişle 10 cm aynı örnek örüldükten sonra tekrar 4,5 numaralı şişle örgüye devam edilir. Uzunluk 70 cm’ i bulduğunda tekrar 3 numaralı şişle 10 cm aynı örnek uygulanır ve 4,5 numaralı şişle devam edilir. Şal boyu 120 cm’de örgü bitirilir.

Kış yaklaşırken ve örgü örerken bebekleri unutmak da olmaz. Eğer senin de bebeğin varsa ona örgü bebek battaniye modelleri şirin mi şirin bir model seçebilirsin. İşte güzel bir modelin yapılışı: İstediğin uzunlukta zincir çekerek başla. Zincirin sonuna bir sık iğne yap. 5 zincir çekip 4 zincir atlayarak beşinci zincire sık iğneyle sabitle. Zincir bitene kadar aynı işlemi tekrarla. Sıranın başına dönerek ikinci renkle çektiğin her beş zincirin üçüncüsüne 2 tırabzan 1 zincir 2 tırabzan yap.(Aralarda zincir çekme.) Sırayı bir tırabzanla bitir. 7 Zincir çekip geri dönerek ilk boşluğa sık iğneyle sabitle. Devam eden zincirleri 6 çek ve sırayı bitir. İlk renge geçip üç zincir çek. Tığı halkanın içinden ve bir zincirle ayırdığın tırabzanların arasından geçirerek sık iğneyle sabitle. (Çektiğin zincirler dışarıda kalacak.) Bir tırabzanla sırayı bitir. Yedi zincir çekerek geri dönüp ilk boşluğa sabitle. Devamında 6 zincir çekerek sırayı bitir. Bundan sonraki sıralarda aynı işlemleri tekrarlayarak istediğin büyüklükte örgüyü tamamla. İstediğin bir kenar oyası modelini uygulayarak battaniyeyi kullanıma hazır hale getirebilirsin.

 

BİLGİLER
tarafından 24 Ekim 2015 - 18:52 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 4.928 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
: